Pellet jest jednym z paliw stałych produkowanych z biomasy. Pellet to małe granulki o średnicy najczęściej od 6 do 8 mm (w przypadku pelletu przeznaczonego na sprzedaż detaliczną) i długości od 1 do 3 cm. Jak każda biomasa pellet stanowi odnawialne źródło energii. Możemy wyróżnić dwa główne rodzaje pelletu. Pellet drzewny produkowany najczęściej z materiału pochodzącego z przemysłu stolarskiego, tartacznego, meblarskiego. Drugi zaś to pellet agro, produkowany ze słomy zbożowej, rzepakowej, odpadów przemysłu spożywczego (pestek, odpadów owocowych, otrębów, łusek zbóż) i wielu innych odpadów roślinnych.
Różnice między oboma rodzajami pelletu są istotne i decydują o ich przeznaczeniu.
Pellet agro posiada znacznie niższą kaloryczność, przy jednoczesnym zdecydowanie wyższym poziomie popiołu. Wyższa zawartość między innymi siarki, chloru sprawia, że pellet agro — zwłaszcza w małych kotłach — może powodować powstawanie dużych spieków w trakcie spalania. Dlatego pellet agro wykorzystuje się głównie w elektrowniach lub elektrociepłowniach.
Pellet drzewny natomiast dzięki swojej wysokiej kaloryczności, niskiej zawartości popiołu zapewnia wyższą efektywność grzewczą oraz komfort stosowania.
Proces produkcji pelletu drzewnego uzależniony jest od zastosowanego materiału w procesie produkcji.Można wyróżnić 4 główne etapy, które zależne są od zastosowanego materiału oraz przeznaczenia wyprodukowanego pelletu. Są to rozdrabnianie surowca, suszenie surowca, granulowanie/peletyzacja surowca, konfekcjonowanie. Jeśli materiał jest mokry, musi on zostać wysuszony do poziomu maksymalnie 12% wilgotności. Materiał wilgotniejszy bardzo obniża parametry produkcji (wydajność, zużycie energii, zużycie części eksploatacyjnych itp.), a wręcz uniemożliwia produkcję. Przy zbyt wysokiej wilgotności materiału nie ulegnie on zlepieniu i nie powstanie z niego granulat w postaci pelletu drzewnego. Materiał suszony jest w przeznaczonych do tego celu suszarniach, do ogrzania których zużywa się stosunkowo spore ilości biomasy lub zdecydowanie rzadziej gazu lub innych paliw.
Etap rozdrabniania zależy od frakcji materiału wsadowego. Przy dużej frakcji materiału proces jego rozdrabniania może mieć charakter dwuetapowy, tak by uzyskać frakcję gotową do podania do granulatora. Jeśli do produkcji pelletu dostarczany jest suchy drobny surowiec, wówczas nie ma konieczności suszenia i intensywnego rozdrabniania surowca. Ewentualne rozdrabnianie odbywa się w bardzo ograniczonym stopniu. Produkcja pelletu polega na podaniu suchego, rozdrobnionego materiału do granulatora, który przeciska surowiec przez rozgrzaną matrycę, w efekcie czego powstaje pellet. W zależności od konstrukcji danego granulatora, frakcji oraz rodzaju stosowanego materiału i kilku innych czynników matryca, przez którą przeciskany jest materiał osiąga temperaturę średnio 200-230 st. Celsjusza. Przeciśnięcie materiału przez matrycę w tak wysokiej temperaturze sprawia, że pellet znajduje również szerokie zastosowanie jako ściółka dla zwierząt, ponieważ w takiej temperaturze ginie większość szkodliwych mikroorganizmów i alergenów. Następnie pellet jest chłodzony i odpylany. Proces konfekcjonowania zależy od zastosowanej technologii oraz przeznaczenia pelletu. Pellet dystrybuowany może być w małych workach do 20 kg, w workach typu big-bag (najczęściej od 0,5 do 1,3 tony), luzem lub autosilosach (cysternach do materiałów sypkich).
Wśród wielu korzyści płynących z wyboru pelletu drzewnego jako paliwa wyróżnić możemy kilka głównych zalet takich jak: